Hybridní infrastruktura

9. 7. 2021Karel Pecl
BD blog img 768x512 Hybrid inf v3 Blue Dynamic

Mnoho společností provozujících své vlastní servery je realizuje nákupem potřebného hardwaru, virtualizačních platforem a další infrastruktury, a následným umístěním ve vlastních či pronajímaných datacentrech. Narůstající požadavky na zdroje jsou pak buď čerpány ze zainvestovaných, dostatečně dimenzovaných kapacit, nebo se musí další zdroje dokupovat. Jednou z možností, jak doplnit chybějící kapacitu hardwaru, je využití hybridního cloudu, kdy se zdroje pouze pronajímají od dodavatele služeb, a to jako privátní nebo veřejný cloud.

Hybridní scénář bývá prvním krokem k pokročilému využívání cloudů a postupnému omezování vlastních on-premise zdrojů.

Proč hybridní infrastruktura

Výhody pronajatých serverů jsou v neomezené škálovatelnosti a v přenesení povinnosti starat se o hardware, virtualizační software a vůbec veškerou techniku. Samozřejmostí je také poskytování dalších služeb z portfolia pronajímatele, jako je např. podpora 24/7 včetně SLA na požadované úrovni, zabezpečení na všech úrovních nebo vysoká dostupnost datacenter a lokalit.

Další výhodou je, že služba, tedy cloud, a nákup fyzických strojů, jsou rozdílné náklady, tedy opex vs. capex (opexové náklady neboli provozní náklady = Operational Expenditures; capexové náklady neboli investiční náklady = Capital Expenditures). V případě vhodné konfigurace škálování zdrojů, automatického škálování, a dokonce i vypínání nepotřebných serverů, je zákazník pomocí modelu Pay As You Go schopen významně optimalizovat finální cenu za cloudové služby. Stejně jako hardware, je možné pomocí měsíční platby licencovat také Windows operační systémy a neřešit nákladné licenční smlouvy.

Díky hybridnímu scénáři, zálohování nebo replikaci do cloudu získá navíc zákazník možnost zajistit si ke svému on-premise řešení i záložní infrastrukturu, a pojistit se tak proti výpadku.

Privátní nebo veřejný cloud

Definice specifikuje, že privátní cloud i jeho hardware je provozován výhradně pro danou organizaci s vysokou mírou fyzické izolace, avšak umožňuje komfortní správu prostředí bez nutnosti hardware vlastnit. Toto může být výhodou, pokud musí být zákazník např. z právních důvodů schopen identifikovat nebo definovat hardware, kde se jeho prostředí nachází. Nevýhodou pak může být menší škálovatelnost či nutnost se o dedikovaný hardware starat.

Naproti tomu veřejný cloud sdílí hardware s dalšími zákazníky a izolace je řešena na softwarové úrovni. Výhodou je pak neomezená škálovatelnost a snadnější správa prostředí.

Budoucnost on-premise infrastruktury

V budoucnosti bude nepochybně převládat cloudová infrastruktura. Stávající infrastrukturu vlastněnou zákazníkem pak budou nahrazovat zejména služby jako Infrastructure, Platform nebo Software as a service.

Volba vhodného dodavatele a konzultanta

Konzultace a realizace hybridních scénářů využití infrastruktury v kombinaci s cloudem nabízíme také my v Blue Dynamic. Umíme navrhnout a následně i nasadit vhodné a dostupné řešení, ke kterému samozřejmě poskytujeme také podporu a monitoring jak interní, tak cloudové infrastruktury. Přemýšlíte-li nad nasazením hybridní infrastruktury i ve Vaší firmě, neváhejte domluvit si nezávaznou konzultaci prostřednictvím kontaktního formuláře níže.

Další články

Naši specialisté vám s Microsoft Dynamics 365 rádi pomohou

Zanechte nám na sebe kontakt a tým Blue Dynamic se vám během 48 hodin ozve.