3 kroky pro zlepšení výkonu Vašeho skladu WMS v MS Dynamics AX

20. 5. 2020Karel Pecl

WMS nám dává svobodu pro modelování logických procesů.

S příchodem nové funkcionality WMS v produktu Microsoft Dynamics AX, se nám otevřeli zcela nové možnostivyužití systému Microsoft Dynamics AX v oblasti řízení skladu. Nový WMS nástroj je velice flexibilní což nám dává obrovskou svobodu při modelování logistických procesů.

Vysoká flexibilita si však žádá určitou disciplínu a dodržování určitých pravidel, jinak se nám může stát přítěží a promítne se do výsledného efektu jen ve formě pomalu se plížících skladových procesů.

Pro to, abyste dostali z Vašeho WMS naprosté maximum, mám tady pro Vás 3 typy na zlepšení výkonu WMS v aplikaci Microsoft Dynamics AX.

Tip 1: Detailní přehled jen když je skutečně potřeba

WMS se zpravidla skládá ze dvou úkolů a to něco zvedni (Pick) a odnes to jinam (polož to – PUT).

Jak už jistě víte tak základní entitou v novém WMS je „Práce“ (Work) tato entita se zpravidla skládá ze dvou úkolů a to něco zvedni (Pick) a odnes to jinam (polož to – PUT). Generování těchto úloh je přímo řízené pravidly „Location Directives“ a „Work templates“.

Jedním z velkých pomocníku pro diagnostiku správného nastavení všech logistických procesů je právě detailní logování toho jakým způsobem systém prochází (vyhodnocuje) vytvořená pravidla pro vytváření práce (Worku).

WMS v microsoft dynamics AX protokol historie vytvoreni prace Blue Dynamic

Tento Log se nazývá „Protokol historie vytvoření práce“. V tomto logu se krok po kroku zaznamenávají informaci o tom, jakým způsobem došlo k vytvoření jednotlivých worků

Tento log je tedy velice důležitý v době vytváření, nastavování a ladění skladových procesů v systému.

V ostrém provozu je však doporučujeme vytváření tohoto logu vypnout.

Vypnutí (Zapnutí) této funkcionality provedete velice snadno z menu “Parametry řízení skladu“

WMS v microsoft dynamics AX smernice skladoveho mista Blue Dynamic

Vytváření logu má velký vliv právě na rychlost vytváření „Práce“(Worku). Z vlastních zkušeností víme, že vypnutí generování tohoto logu dokáže zrychlit vytváření „Práce“ až o 20%. To za předpokladu potřeby generování tisíců „Prací“ ve stejný moment (každé ráno) nám může přinést úsporu až několik desítek minut.

Zamyslete se tedy nad tím, zda opravdu potřebujete tento log nebo zda jej můžete vypnout.

Tip 2. Šetřete pravidly

Možná už víte, že funckionalita nového WMS v Microsoft Dynamics AX funguje na základě předem nastavených pravidel „Směrnice skladového místa“ a „Šablon práce“. Kombinace těchto pravidel nám určuje, jak přesně bude vypadat konkrétní skladový proces.

Zatímco pravidla zadávána v „Směrnici skladového míst“, nám udávají směr, tedy z jakého místa budeme brát zboží při vyskladnění nebo kam jej budeme při zaskladnění dávat, tak pravidla zadávána v „ Šablonách práce“ nám určují, jak daný konkrétní proces bude vypadat (zda půjde o jeden či dva kroky).

Na obrázku můžete vidět obrazovku ze systému s pravidly „ Směrnice skladového místa“

WMS v microsoft dynamics AX parametry rizeni skladu Blue Dynamic

Povšimněte si zvýrazněné části pořadových čísel jednotlivých pravidel. Tyto čísla jsou důležité pro logiku vyhodnocení. Systém tyto čísla využívá jako priority a začíná vždy vyhodnocovat pravidla od nejnižšího čísla k nejvyššímu.

Způsob vyhodnocování toho jaké pravidlo je to správné probíhá tak, že systém zkouší aplikovat pravidla jedno po druhém až do té doby než narazí na pravidlo které je “správné“

Stejným způsobem probíhá vyhodnocování i u pravidel “Šablon práce“.

V praxi se nám velice snadno může stát, že budeme mít stovky vytvořených pravidel jak u „Směrnic skladového místa“ tak u „Šablon práce“ a tím pádem se nám velice pravděpodobně ocitne naše potřebné pravidlo v oblasti velice vysokým pořadovým číslem.

Když si uvědomíte fakt, že systém prochází všechna pravidla od nejnižšího pořadového čísla tak uplyne spousta času, než dorazí k pravidlu, které je pro právě vytvářený proces to správné.

Je tedy více než vhodné snažit se pořád držet si co nejmenší počet pravidel “Směrnice skladového místa“ a “Šablon práce“. Tento fakt je potřeba si uvědomit nejen při úvodním nastavení aplikace (Implementace Dynamics AX) ale i při následných úpravách skladových procesů.

Fakt, že systém prochází všechna pravidla, je dobré si uvědomit již při vytváření mapy skladu v systému. Existuje totiž spousta cest jak navrhnout sklad efektivněji z pohledu fungování systému a tím velice omezit celkový počet pravidel “Směrnice skladového místa“ a “Šablon práce“

Tip 3. Buďte aktuální

Nejste v tom sami.

Je potřeba si uvědomit, že WMS v Microsoft Dynamics AX používá na celém světě velká spousta zákazníků.

Všichni tito zákazníci budou ve svých každodenní situacích řešit nejspíš stejné nebo podobné problémy. Budou to problémy týkající se funkčnosti ale I problémy týkající se výkonu celého řešení.

Myslím, že je dobré si připomenout, že za celou aplikací stojí softwarový gigant, společnost Microsoft. Lidé z Microsoftu naštěstí naslouchají svým zákazníkům a přinášejí pravidelné záplaty a updaty cílené právě na funckionalitu se kterou mají zákazníci nejvíce potíží.

Microsoft také pravidelně přináší updaty a opravy týkající se performance aplikace.

Je tedy potřeba si hlídat to, že vaše aplikace obsahuje všechny aktuální oficiální opravy. Věřte, že pokud si budete držet Vaší aplikaci aktuální a bude instalovat všechny opravné balíčky týkající se výkonu aplikace, tak předejdete spoustě problémům, které Vás mohou potkat při každodenní práci se systémem.

Nejdůležitější je se ujistit, že aplikace obsahuje všechny poslední oficiální opravy

Seznam aktuálních oprav týkající se výkonu, můžete nalézt například na těchto webových stránkách.

Jiri Hosenseidl Blue Dynamic

Jiří Hosenseidl pracuje jako Dynamics AX Konzultant ve společnosti Blue Dynamic.

Další články

Naši specialisté vám s Microsoft Dynamics 365 rádi pomohou

Zanechte nám na sebe kontakt a tým Blue Dynamic se vám během 48 hodin ozve.