Co je ERP – Enterprise Resource Planning?

Autor: Karel Pecl

Přidáno dne: 20. 05. 2020
Kategorie: 

ERP řešení

ERP je zkratka pro Enterprise Resource Planning. Obecně řečeno, ERP odkazuje na automatizaci a integraci základních činností společnosti, které jim pomůžou se zaměřit na efektivitu a zjednodušení úspěchu.

ERP má oproti neintegrovaným systémům, dvě hlavní přednosti: sjednocený celopodnikový pohled na vše, co se v různých divizích odehrává, a společnou podnikovou databázi, sdružující a uchovávající veškerá podniková data.

Jako jednoho z předních dodavatelů ERP, se nás naši zákazníci (a také potenciální zaměstnanci) často ptají na definici ERP. Odvětví informačních technologií je proslulé pro jeho zkratky, které jsou často široce používány, ale nejsou zcela objasněny. Pojem „ERP“ sám o sobě není jednoznačný a odkazuje na podnikový software, který byl navržen tak, aby evidoval a spravoval vaše podniková data.

Dynamics 365 entertainment

Microsoft Dynamics 365 - nové ERP od Microsoftu

ERP systém automatizuje a integruje klíčové podnikové procesy, jako je přijímání objednávek zákazníků, plánování operací, vedení evidence zásob a finanční data. ERP systémy mohou přispět k obrovskému zlepšení účinnosti jakékoliv organizace tím, že:

  • vám pomáhají při definování vašich obchodních procesů a zajišťují, aby byly dodržovány v celém dodavatelském řetězci;
  • chrání vaše důležitá obchodní data pomocí dobře definovaných rolí a zabezpečení přístupů;
  • umožňují vám plánovat váš pracovní čas na základě stávajících objednávek a prognóz;
  • poskytují vám nástroje na vysokou úroveň služeb pro vaše zákazníky;
  • transformují vaše data do podoby vhodné pro rozhodování

S určitou mírou zjednodušení můžeme říci, že ERP systém je informační systém pokrývající svými funkcemi veškeré agendy, které řeší běžné obchodní společnost. S tím dodatkem, že řadu funkcí nabízí ve svém základu s širokou možností jejich parametrizace a současně poskytuje prostor pro vývoj a integraci specifických požadavků společnosti.

ERP řešení typicky pokrývá:
– finance,
– personalistiku,
– výrobu a logistiku,
– marketing a prodej.

Microsoft Dynamics 365 ERP Blue Dynamic AX view Blue Dynamic

Výhody ERP pro vaši firmu

Pojďme se nyní podívat na to, co může kvalitní ERP přinést vaší společnosti. Přínosy lze rozdělit do následujících oblastí:

  1. Integrace v rámci všech podnikových procesů – Na to, aby se plně využily výhody ERP systému, by měl být plně začleněn do všech aspektů vašeho podnikání od prvního kontaktu ze strany zákazníka, přes plánování a rozvrhování, po výrobu a distribuci produktů, které vyrábíte až po zaúčtování těchto transakcí.
  2. Automatizace zvyšuje produktivitu – Díky automatizaci dílčích částí obchodních procesů je ERP dělá rychlejší, účinnější a méně náchylné k chybám. Vaši zaměstnanci se nebudou muset zatěžovat úkoly jako je například kontrola a oprava dat.
  3. Zvyšuje celkovou výkonnost – Díky integraci různorodých podnikových procesů, ERP zajišťuje soudržnost, zamezuje zdvojení, diskontinuitu a křížení práce, v různých částech organizace. Celkovým pozitivním efektem při integraci podnikových procesů je vysoký výkon organizace.
  4. Reporty o kvalitě a analýza výkonnosti – Analýza ERP vám umožní vytvářet finanční a manažerské reporty, jakož i provádět výkonnostní analýzu fungování vaší organizace.
  5. Integrace v rámci celého dodavatelského řetězce – ERP systém by měl přesahovat pole působení vaší organizace a integrovat i dodavatelský a zákaznický proces tak, aby zajistil plnou účinnost v celém dodavatelském řetězci.

Implementace ERP systému

Vzhledem k tomu, že ERP systémy pokrývají svou funkčností rozsáhlé business oblasti, představuje jejich implementace komplexní projekt s řadou rizik přímo ovlivňujících podnikání společnosti, která se pro implementaci rozhodla.

Jak lze přizpůsobit ERP Vašim potřebám?

Jedná se o aktivitu nákladnou, trvající řadu měsíců až roky a přinášející širokou škálu zásadních změn. To vše je třeba si uvědomit při volbě řešení i implementačního partnera. Vztah s takovým partnerem je často stejně zavazující a dlouhodobý jako třeba manželství.
dynamics 365 power bi dashboard

Velká ERP řešení

Průzkum spokojenosti firem s jejich ERP

Zajímáte se o ERP systém? Potřebujete více informací? Máte-li jakékoliv dotazy, kontaktujte nás! Rádi Vám poskytneme nezávaznou konzultaci či radu.

Sdílet na:

Mohlo by vás také zajímat

V retailu je důležité nepotírat odlišnosti klienta

Současná dynamická doba vyžaduje efektivní práci se zbožím. Z toho vyplývají i specifické požadavky retailových společností na ERP systémy.

Společnost Blue Dynamic zajistí služby ICT pro nizozemský retailový řetězec BCC

Blue Dynamic, český poskytovatel komplexních řešení a služeb v oblasti informačních technologií, rozšiřuje služby pro nizozemský řetězec BCC.

Končí podpora Microsoft AX

12. dubna 2022 ukončí Microsoft podporu všech verzí ERP řešení Dynamics AX. Zároveň přichází s revolučním Programem D365 Migration.

Co si představit pod pojmem umělá inteligence?

Víte, že i prodejci mohou sledovat emoce zákazníků jejím prostřednictvím? Jak následně vypadají výsledky těchto měření a k čemu slouží? Nejen na tyto otázky čtenářů tyden.cz odpovídal Karel Pecl v pondělí 27. ledna od 13:00.
1 2 3 15
Všechny články

Potřebujete vědět víc? Kontaktujte nás.

Zanechte nám na sebe kontakt a tým Blue Dynamic se vám během 48 hodin ozve.
Štěpán Kněžek
Sales Manager

stepan.knezek
@bluedynamic.cz

+420 607 032 908

Štěpáín Kněžek Blue Dynamic