Co je ERP – Enterprise Resource Planning?

ERP - enterprise resource planning
Nevíte co je ERP (Enterprise Resource Planning) systém? Přečtěte si definici pojmu a zjistěte, jaké výhody může mít ERP řešení pro vaši firmu.

ERP řešení

ERP je zkratka pro Enterprise Resource Planning. Obecně řečeno, ERP odkazuje na automatizaci a integraci základních činností společnosti, které jim pomůžou se zaměřit na efektivitu a zjednodušení úspěchu.

ERP má oproti neintegrovaným systémům, dvě hlavní přednosti: sjednocený celopodnikový pohled na vše, co se v různých divizích odehrává, a společnou podnikovou databázi, sdružující a uchovávající veškerá podniková data.

Co je to ERP systém?

Jako jednoho z předních dodavatelů ERP, se nás naši zákazníci (a také potenciální zaměstnanci) často ptají na definici ERP. Odvětví informačních technologií je proslulé pro jeho zkratky, které jsou často široce používány, ale nejsou zcela objasněny. Pojem „ERP“ sám o sobě není jednoznačný a odkazuje na podnikový software, který byl navržen tak, aby evidoval a spravoval vaše podniková data.

Dynamics 365 entertainment
Dynamics AX Dashboard

ERP systém automatizuje a integruje klíčové podnikové procesy, jako je přijímání objednávek zákazníků, plánování operací, vedení evidence zásob a finanční data. ERP systémy mohou přispět k obrovskému zlepšení účinnosti jakékoliv organizace tím, že:

 • vám pomáhají při definování vašich obchodních procesů a zajišťují, aby byly dodržovány v celém dodavatelském řetězci;
 • chrání vaše důležitá obchodní data pomocí dobře definovaných rolí a zabezpečení přístupů;
 • umožňují vám plánovat váš pracovní čas na základě stávajících objednávek a prognóz;
 • poskytují vám nástroje na vysokou úroveň služeb pro vaše zákazníky;
 • transformují vaše data do podoby vhodné pro rozhodování

S určitou mírou zjednodušení můžeme říci, že ERP systém je informační systém pokrývající svými funkcemi veškeré agendy, které řeší běžné obchodní společnost. S tím dodatkem, že řadu funkcí nabízí ve svém základu s širokou možností jejich parametrizace a současně poskytuje prostor pro vývoj a integraci specifických požadavků společnosti.

ERP řešení typicky pokrývá:

 • finance,
 • personalistiku,
 • výrobu a logistiku,
 • marketing a prodej.
Microsoft Dynamics 365 ERP Blue Dynamic AX view Blue Dynamic
Dynamics AX Dashboard

Výhody ERP pro vaši firmu

Pojďme se nyní podívat na to, co může kvalitní ERP přinést vaší společnosti. Přínosy lze rozdělit do následujících oblastí:

 1. Integrace v rámci všech podnikových procesů – Na to, aby se plně využily výhody ERP systému, by měl být plně začleněn do všech aspektů vašeho podnikání od prvního kontaktu ze strany zákazníka, přes plánování a rozvrhování, po výrobu a distribuci produktů, které vyrábíte až po zaúčtování těchto transakcí.
 2. Automatizace zvyšuje produktivitu – Díky automatizaci dílčích částí obchodních procesů je ERP dělá rychlejší, účinnější a méně náchylné k chybám. Vaši zaměstnanci se nebudou muset zatěžovat úkoly jako je například kontrola a oprava dat.
 3. Zvyšuje celkovou výkonnost – Díky integraci různorodých podnikových procesů, ERP zajišťuje soudržnost, zamezuje zdvojení, diskontinuitu a křížení práce, v různých částech organizace. Celkovým pozitivním efektem při integraci podnikových procesů je vysoký výkon organizace.
 4. Reporty o kvalitě a analýza výkonnosti – Analýza ERP vám umožní vytvářet finanční a manažerské reporty, jakož i provádět výkonnostní analýzu fungování vaší organizace.
 5. Integrace v rámci celého dodavatelského řetězce – ERP systém by měl přesahovat pole působení vaší organizace a integrovat i dodavatelský a zákaznický proces tak, aby zajistil plnou účinnost v celém dodavatelském řetězci.

Implementace ERP systému

Vzhledem k tomu, že ERP systémy pokrývají svou funkčností rozsáhlé business oblasti, představuje jejich implementace komplexní projekt s řadou rizik přímo ovlivňujících podnikání společnosti, která se pro implementaci rozhodla.

Jak lze přizpůsobit ERP Vašim potřebám?

Jedná se o aktivitu nákladnou, trvající řadu měsíců až roky a přinášející širokou škálu zásadních změn. To vše je třeba si uvědomit při volbě řešení i implementačního partnera. Vztah s takovým partnerem je často stejně zavazující a dlouhodobý jako třeba manželství.

Power BI dashboard
Power BI Dashboard

Velká ERP řešení

Průzkum spokojenosti firem s jejich ERP

Zajímáte se o ERP systém? Potřebujete více informací? Máte-li jakékoliv dotazy, kontaktujte nás! Rádi Vám poskytneme nezávaznou konzultaci či radu.

Chcete vědět více? Zavolejte si našim specialistům pro více informací.
Sdílejte příspěvek s přáteli
Chci konzultaci zdarma
Zjistěte možnosti pro Vaši společnost, napište nám!
2022_sales_CZ (#8)
magnifiercrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram