Může ERP software zkomplikovat váš mezinárodní business?

20. 5. 2020Karel Pecl

5 nejčastějších problémů účetního software v mezinárodních firmách

Mezinárodní společnosti často řeší spoustu problémů spojených s povinnostmi vůči státu a akcionářům. Zaměřili jsme se proto na témata, která v dnešních dnech nejčastěji trápí naše zákazníky, kteří působí ve více zemích najednou (reference zde). Přinášíme Vám seznam pěti jejich nejčastějších problémů:

Problém č. 1: Vysoké výdaje na udržení systému v souladu s legislativou každé země

Každý stát má své specifické zákony a povinnosti, které musí společnosti v něm podnikající dodržovat. Sledování změn legislativy a jejich implementace do systému vyžaduje často nemalé prostředky, jak ze strany finanční účtárny, tak IT oddělení či dodavatele účetního software. A co teprve řešení zásadních změn jako například Elektronické evidence tržeb (EET)?

Špatný software přináší víc starostí než užitku.

EET 1 Blue Dynamic

Naše řešení EET pro Dynamics AX můžete zakoupit jako Addon pro Dynamics AX a Dynamics 365 na našem obchodě s Addony a aplikacemi pro Dynamics – Addons.Blue.

Problém č.2: Komplikace DPH – v každé zemi je jinak

DPH bývá noční můrou každého šéfa účtárny. Každá země má typicky jiné období pro podání přiznání, v každé zemi se podává DPH přiznání v jiném formátu a v některých zemích se navíc musí podávat speciální reporty například Kontrolní hlášení.

Problém č.3: Neaktuálnost informací pro rozhodování

Často vidíme, že data mezi dceřinnými společnostmi a matkou nejsou dostupná on-line, a poměrně často ani na denní bázi. Není neobvyklá výměna dat například na měsíční bázi, takže podklady pro strategická rozhodování managementu společnosti jsou staré.

Problém č.4: Pracný reporting a konsolidace

Veškerý reporting, který se odehrává nad více než jednou zemí, znamená rozsáhlé přípravy. Poskládat více listů / dokumentů v Excelu dohromady, v lepším případě importovat do datového skladu. Když jsou data za všechny společnosti připravená k vytvoření reportu, musí se ještě všechny účty převést na společné číslování, protože číslování nákladů, výnosů a dalších kategorií je v každé zemi jiné. I v dnešní době se ještě setkáváme s účetním software, ve kterém nelze zároveň vést účetnictví podle lokálního účetního okruhu a mezinárodních účetních standardů (IFRS, US GAAP).

I v dnešní době se ještě setkáváme s účetním software, ve kterém nelze zároveň vést účetnictví podle lokálního účetního okruhu a mezinárodních účetních standardů (IFRS, US GAAP).

Problém č.5: Pracné splnění povinností vůči EU

Společnosti podnikající v rámci EU mají další řadu povinností, které musí splnit: odevzdání výkazu Intrastat, Souhrnné hlášení ESL. V případě DPH registrace v dalších zemích EU také DPH přiznání v té které zemi. Sestavení těchto podkladů bývá často stresová manuální práce na poslední chvíli pod hrozbou pokuty.

Jsou Vám tyto problémy dobře známé? Pokud Váš aktuální účetní software způsobuje některé z výše uvedených problémů, ozvěte se nám, rádi Vám s řešením pomůžeme.

Filip Rozsíval 31 Blue Dynamic

Filip Rozsíval působí jako Senior AX Consultant ve společnosti Blue Dynamic.

Další články

Naši specialisté vám s Microsoft Dynamics 365 rádi pomohou

Zanechte nám na sebe kontakt a tým Blue Dynamic se vám během 48 hodin ozve.