Jak snadno přizpůsobit Dynamics AX vaším potřebám

20. 5. 2020Karel Pecl

Tři jednoduché typy jak úpravit Dynamics AX

Mít úspěšný byznys znamená v dnešní době neustále reagovat na vnější vlivy, být neustále a dobře informovaný o tom, co se ve společnosti děje a umět se rychle přizpůsobit svému okolí.

Vybrat ten správný informační systém je dnes složitá disciplína, při které musíte uvažovat možnosti systému v jeho standardních funkcionalitách, brát v úvahu jeho flexibilitu a umění přizpůsobit se Vašim potřebám a moderním trendům. V neposlední řadě je také důležité přívětivé uživatelské rozhraní systému, které nebude odvádět pozornost zaměstnanců od jejich každodenních činností a bude jim práci zpříjemňovat.

Dnes Vám v tomto článku krátce představím možnosti, jak se Vám může systém Microsoft Dynamics AX přizpůsobit a tím se stát lepším parťákem pro každodenní práci.

Tip 1: Uživatelské přizpůsobení

Moderní informační systémy mají za úkol doručovat všechny potřebné informace do rukou uživatelů a to nejlépe v reálném čase. To však klade na systém vysoké nároky, aby se v něm uživatelé cítili jako doma a dokázali z něj vytěžit co nejvíce. Dávno pryč jsou doby, kdy nám uživatelské rozhraní informačních systému sloužilo pouze jako prostředek pro zobrazování dat ve strukturách, v jakých jsou uloženy v databázi. Vyznat se v těchto datech bylo a je velice složité a uživatelé tak musí být kovaní nejen v byznysu ale také v IT prostředí.

Moderní informační systémy jsou od počátku navrhovány tak, aby zajistili uživateli dostatečný komfort pro jeho každodenní činnost

Moderní informační systémy, jako je Microsoft Dynamics AX, jsou od počátku navrhovány tak, aby celé uživatelské rozhraní poskytovalo uživateli dostatečný komfort pro jeho každodenní činnost a nekladlo na něj vysoké „IT“ nároky. Abychom dostali maximum ze spojení zaměstnanců a IT systému, je důležité mít na zřeteli, jak se v něm každý uživatel cítí. Je vždy lepší a snazší pracovat s něčím, co se nám líbí, přizpůsobí a co nám prostě přiroste k srdci.

Nová verze systému Microsoft Dynamics AX nám v tomto ohledu umožňuje velkou škálu uživatelského přizpůsobení. Jeho uživatelské rozhraní dokáže běžet na téměř všech dostupných zařízeních, jako jsou přenosné počítače, mobilní telefony a tablety. Ke standardu patří i grafická přizpůsobení vzhledu jednotlivých zobrazovaných stránek.

Vaše účetní si tedy může zobrazovat veškeré důležité informace na svém tabletu a navíc ve své oblíbené růžové barvě:

01 Dynamics AX diferent colours Blue Dynamic

Někdo by mohl namítat, že je to nepodstatná kosmetická drobnost ale vzhledem k estetickému vkusu každého člověka může i tato „drobnost“ zpříjemnit pocit z používání informačního systému.

Další skvělou funckionalitou pro přizpůsobení v novém systému Microsoft Dynamics 365 je možnost upravit zobrazovaná data v každém okně a to například podle toho, která data jsou pro Vaši práci důležitá. Zažitým standardu v systému Microsoft Dynamics AX je v tomto ohledu funckionalita pro přidání/odebrání a pro změnu pořadí sloupců v jednotlivých přehledech. Tato funkce je nyní doplněna o velice užitečný ovládací panel.

02 uzitecny ovladaci panel snadna konfigurace Blue Dynamic

Pomyslnou třešničkou na dortu v uživatelských úpravách informačního systému je však vytváření vlastních obrazovek s přehledem pro Vás nejdůležitějších dat. Představte si, že ráno při snídani si na svém tabletu zobrazíte Vámi vytvořenou obrazovku pouze s daty, které Vás v tu chvíli zajímají. Vše máte po ruce na jednom místě.

Vaše obrazovka může vypadat např. takto:

03 Dynamics AX Tipy a Triky Blue Dynamic

Pokud se situace změní a budete potřebovat upravit vzhled obrazovky nebo zde přidat či odebrat některé zobrazované informace, nemusíte kontaktovat nikoho z IT podpory. Vše zvládnete sami. Bude to vypadat přesně tak, jak to potřebujete a cítíte.

Tip 2: Úprava byznys procesů

Pravý a nefalšovaný IT parťák pro Váš byznys je informační systém, který dokáže být stejně jako Vy flexibilní a zároveň tak robustní, aby ustál i tu největší zátěž, kterou mu Vaším byznysem dokážete připravit. Pro splnění těchto podmínek je nutné, abyste v systému dokázali měnit byznys funkcionality jednotlivých procesů a to nejlépe tak, že k tomu nebudete potřebovat žádný zásah IT odborníka nebo dokonce programátora.

Pokud máte noční můry z toho, jak budete do Vašeho IT systému muset implementovat jednoduchou změnu (např. v některém Vašem logistickém procesu) nebo pokud se děsíte toho, jak jedna jednoduchá úprava procesu bude vyžadovat složité změnové řízení a zdlouhavé jednání s Vaším IT dodavatelem tak čtěte dál.

Nic z toho na Vás v novém systému Microsoft Dynamics AX nečeká. Například veškeré logistické procesy jsou uživatelsky definovatelné a tudíž je můžete za chodu vytvářet a upravovat stávající.

Pojďme si to ukázat na jednoduchém přikladu:

Víte, že Vám zítra odchází velká zásilka pro důležitého zákazníka. Tato zásilka však bude specifická v tom, že je potřeba všechno zboží, které bude odcházet ze skladu, přebalit do jiných obalů kvůli omezení letecké přepravy. Potřebujeme tedy přidat do procesu ještě jednu zastávku na tzv. Stave lokaci a tam zboží přebalit ještě před samotnou expedicí

Tento proces je však ve Vašem skladu ojedinělý a nemáte jeho plné pokrytí nastavené v systému. Pokud však používáte systém Microsoft Dynamics AX, tak dokážete tento proces velice jednoduše vytvořit za použití jednoduchých pravidel, které jsou plně uživatelsky definovatelné.

Standardní proces vypadal tak, že se zboží expedovalo z regálu přímo na výdejní lokaci. To znamená pouze 2 kroky (z regálu rovnou na výstupní rampu).

04 Dynamics AX zasilky pro zakaznika Blue Dynamic

Náš požadavek ale byl přidat do procesu ještě jednu mezizastávku, na které budeme zboží přebalovat.

Toho docílíme velice jednoduše, vytvořením nového pravidla pro vyskladňování:

Blue Dynamic

K tomuto nově vzniklému pravidlu ještě přidáme podmínku na to, aby se aplikovalo jen na objednávky našemu specifickému zákazníkovi. Ostatní procesy tedy zůstávají zachovány. Pokud se začne na skladě vyskladňovat objednávka pro našeho zákazníka, systém automaticky odřídí práci skladníků dle nových pravidel.

Taková flexibilita není v systému Microsoft Dynamics AX pouze výsadou logistických procesů ale obdobně můžete řídit většinu klíčových procesů v celé společnosti od nákupu přes například výrobu, prodej a finance.

Tip 3: Flexibilita za pomoci customizací

Pokud jsou Vaše požadavky na systém tak vysoké, že si nevystačíte se nabízeným standardem funkcionalit poskytovaných informačním systémem, tak se nabízí otázka, co s tím lze udělat. Moderní informační systémy dnes umožňují široké možnosti vytváření customizací ale systém Microsoft Dynamics AX je v tomto ohledu skutečný unikát. Nabízí zcela otevřený zdrojový kód všech modulů a součástí. Jde tedy o jakýsi model „Open Source“.

Dostupný kód je sice jakousi zárukou, že jde v systému přizpůsobit téměř cokoliv, ale mnoho z Vás určitě napadne otázka závislosti na jednom dodavateli. Odpověď na tuto obavu je, že celý systém je postaven na frameworku .NET, což je jeden z nejrobustnějších a nejpoužívanějších programovacích frameworků na světě.

Blue Dynamic

Spojení dostupného kódu a programovacího frameworku Vám přináší jistotu v tom, že jakékoliv Vaše požadavky půjdou do systému zapracovat. Systém v tomhle ohledu neklade žádná omezení.

Takto otevřený vývoj však skýtá velká rizika v tom, že se uživatelé systému uchýlí k takzvanému divokému vývoji, který může dojít i do takového extrému, že se vyvíjí funckionalita již obsažená ve standardu. V tomto ohledu Vám velmi pomůže zkušený partner (Dodavatel systému), který s Vámi bude jakýkoliv programový zásah do systému konzultovat a nepustí Vás do vývoje již hotové funckionality.

Ten správný partner je velmi důležitým elementem v celkovém pohledu na flexibilitu celého informačního systému. Nedělá to, co Vám na očích vidí, ale řešení vytváří s Vámi s ohledem na Vaše potřeby a možnosti systému, tak, abyste si divokým vývojem nezavřeli dveře pro další rozvoj a případný upgrade informačního systému.

Správný partner, řeší problém flexibility systému, a nedělá to co Vám na očích vidí, ale vytváří řešení problému s možností systémů.

Pokud jste dočetli až sem tak je pro Vás určitě důležité, jaké možnosti Vám informační systém dokáže nabídnout a jak se Vám dokáže přizpůsobit a tím Vám pomoci k lepším výsledkům ve Vašem odvětví.

Věřte, že o možnostech systému Microsoft Dynamics AX by se dalo napsat daleko více, ale o takto závažných věcech je lepší komunikovat napřímo. Pokud byste se chtěli na systém Microsoft Dynamics AX prodívat na vlastní oči, neváhejte vyplnit kontaktní formulář a my se s Vámi spojíme a naplánujeme společnou schůzku.

Těším se, že se společně brzy uvidíme buď na osobní schůzce nebo zde na našem blogu nad dalším tématem ze světa systému Microsoft Dynamics AX.

Jiri Hosenseidl Blue Dynamic

Jiří Hosenseidl, působí jako Dynamics AX konzultant ve společnosti Blue Dynamic.

Další články

Naši specialisté vám s Microsoft Dynamics 365 rádi pomohou

Zanechte nám na sebe kontakt a tým Blue Dynamic se vám během 48 hodin ozve.